Historia wydziału
Wydział Nauk Społecznych został utworzony 1 października 2019 roku na mocy zarządzenia JM Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Profesora Kazimierza Karolczaka z dnia 28 czerwca 2019 roku (Nr R/Z. 0201-31/2019). Decyzja ta była konsekwencją wdrożenia zmian wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 roku (Dz.U. 2018 poz. 1668 z późn. zm.) i zgodna z § 57 ust. 3 obowiązującego Statutu Uczelni uchwalonego przez Senat Uczelni w dniu 17 kwietnia 2019 roku. Na mocy zarządzenia Nr R/Z.0201-59/2020 Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dnia 7 września 2020 roku, dotychczasowy Wydział Nauk Społecznych uległ przekształceniu i podziałowi na dwie jednostki: Wydział Pedagogiki i Psychologii Wydział Nauk Społecznych. Decyzja ta została podjęta na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 85, z późn. zm.), zgodnie z § 16 ust. 5, w zw. z § 40 ust. 1 Statutu Uczelni.
Wydział obejmuje dyscypliny mieszczące się w dziedzinie nauki społeczne. W jego skład wszedł istniejący wcześniej Wydział Politologii, który powstał w 2017 roku, który wydzielono z Wydziału Humanistycznego oraz dyscypliny, które funkcjonowały do czasu reformy na Wydziale Geograficzno-Biologicznym (Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna) oraz Humanistycznym (Socjologia). Dyscyplinami, które współtworzą Wydział są: Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna, Nauki o Polityce i Administracji, Nauki o Bezpieczeństwie oraz Ekonomia i Finanse, Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach, Nauki Socjologiczne oraz Nauki Prawne. Należy podkreślić, że pomimo stosunkowo krótkiej historii instytucjonalnej Wydziału Nauk Społecznych, takie nauki jak geografia funkcjonowały na Uniwersytecie od momentu jego powstania. Także historia badaczy z zakresu nauk politycznych, socjologii, ekonomii, prawa, nauk o informacji oraz bezpieczeństwa związana jest z początkami naszej Uczelni. Wczesny okres rozwoju instytucjonalnego tych dyscyplin przypada na lata siedemdziesiąte, zaś pełną dojrzałość instytucjonalną i organizacyjną osiągnęły one z końcem XX wieku i na początku wieku XXI.
Główne obszary badawcze, w ramach których prowadzona jest aktywność naukowa na Wydziale Nauk Społecznych, to między innymi: kultura, polityka społeczna, teoria polityki, teoria władzy, teoria państwa, instytucje polityczne, systemy polityczne, myśl polityczna, teoria organizacji, administracja publiczna, rozwój i wahania koniunkturalne gospodarek, funkcjonowanie rynków, sektor publiczny, przedsiębiorczość, ekonomia międzynarodowa, polityka społeczno-ekonomiczna i sektorowa, finanse, przedsiębiorczość, zarządzanie i marketing, przemiany demograficzne, migracja, badania nad procesami zachodzącymi na obszarach miejskich i wiejskich, turystyka, gospodarka przestrzenna, dydaktyka szkoły wyższej, medioznawstwo, nauka o informacji, komunikacja, nowe media, technologia przetwarzania materiałów cyfrowych, bibliometria, webometria, edukacja medialna, własność intelektualna, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo pracy, prawo europejskie, prawo antydyskryminacyjne, bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo międzynarodowe, prawa człowieka.
To ogólne wzmiankowanie o polach aktywności badawczej prowadzonej w ramach Wydziału Nauk Społecznych pokazuje, że jest ona szeroko zakrojona i ukierunkowana głównie na realizację badań podstawowych, ale także stosowanych. Pozwala to w pełni osiągać poznawcze i praktyczne funkcje nauki. Prowadzona na Wydziale Nauk Społecznych aktywność naukowo-badawcza stara się realizować podstawowy cel strategiczny Uniwersytetu Pedagogicznego jakim jest doskonałość naukowa. Znajduje to również wyraz w prawie do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji oraz doktora w dyscyplinach: Nauki o Polityce i Administracji, Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna oraz Nauki o Bezpieczeństwie. Misja oraz szczegółowe cele i kierunki rozwojowe Wydziału Nauk Społecznych w najbliższych latach, są zawarte w Strategii Rozwoju.